Elektronická komunikácia je v dejinách významných objavov ľudstva nezrelým mláďaťom. Čím sa všetko vlastne začalo? Azda vynálezom telegrafu a telefónu? Prenosom obrazu na diaľku? Nechoďme až tak ďaleko do minulosti. Spomeňme si radšej nedávne tridsiate narodeniny elektronickej pošty a desiate výročie uvoľnenia celosvetovej počítačovej siete internet na komerčné účely. Za toto krátke obdobie sa internet stal nielen nenahraditeľným prostriedkom získavania informácií, ale aj sprostredkovateľom komunikácie medzi ľuďmi celého sveta. Najvyužívanejšou komunikačnou službou internetu je elektronická pošta (e-mail).
Elektronická pošta
Je to veľmi efektívny a rýchly prostriedok komunikácie medzi účastníkmi internetu na celom svete. S rozširovaním internetu a so zdokonalením technického vybavenia nadobudla elektronická pošta význam telefonického či faxového spojenia. Odoslanú správu dostane adresát na ľubovoľnom mieste sveta v priebehu niekoľkých minút.
Elektronickú poštu využívame predovšetkým namiesto telefónu. Možno si ňou však posielať aj rôzne dokumenty v elektronickej forme, čiže súbory vytvorené rôznymi textovými editormi, kópie článkov, počítačové programy, obrázky uložené vo forme súborov a podobne, čím elektronická pošta zasahuje aj do sféry pôsobnosti tradičnej pošty.
Poskytnúť všeobecne platný návod na prácu s elektronickou poštou je komplikované. Príčinou je skutočnosť, že programov umožňujúcich prácu s elektronickou poštou je viac. Každý z nich má iné grafické riešenie a spôsob obsluhy, hoci možnosti a funkcie sú približne tie isté. Spomeňme napríklad Pegasus mail, verziu pre MS DOS aj Windows, Internet mail, Microsoft Outlook či program ELM pod operačným systémom UNIX. Nejednotnosť používaných poštových programov je zapríčinená predovšetkým tým, že elektronická pošta funguje na všetkých používaných operačných systémoch: MS DOS, Windows od verzie 3.1 cez 95,98, NT až po tie najnovšie, ale aj pod UNIX-om.
Základnou činnosťou, ktorú musí používateľ elektronickej pošty zvládnuť bez ohľadu na to, ktorý program používa, je prijatie došlej pošty a odoslanie správy, ako aj práca s prílohami. Niektoré poštové programy prijímajú poštu automaticky, v iných sa len zobrazí počet neprečítaných správ a používateľ sa k nim musí prekliknúť. Na prácu s prílohami správ slúži voľba alebo ikona s nápisom Príloha alebo Attachment, prípadne grafické označenie v tvare spinky na spisy. Nie je vhodné prílohy zaraďovať priamo do textu správy. Maximálny rozsah správy s prílohou by nemal presiahnuť 1 MB, lebo niektoré poštové programy nie sú schopné rozsiahlejšiu správu spracovať.
Problém niekedy robí nesprávne zobrazenie diakritiky. Dôvodom nesprávneho zobrazenia je skutočnosť, že správa bola napísaná v inom kóde, než aký má k dispozícii príjemca. Najčastejšie sa používa kódovanie LATIN2, Windows (Win 1250), prípadne UNIX (ISO 8859). Aby sa zachovala zrozumiteľnosť správy u každého príjemcu, píšeme radšej bez diakritiky.
Komentáre